Gdaňsk

1. duben 2017 | 15.21 |
Gdaňsk

Gdaňsk - historická perla polského severu.

Toto příjemné přímořské město vděčí za svou současnou majestátnost tisíci rokům polsko-německého soužití, během kterého zastávalo úlohu klíčového člena Hanzovní ligy. Toto období se zrcadlí v jedinečné architektuře Starého města a především pak na zdejším největším gotickém cihlovém kostele na světě. Město je rodištěm Lecha Walesy, který zde v r. 1980 založil hnutí Solidarita, jenž významnou měrou přispělo ke konci komunismu ve východní Evropě.

Město Gdaňsk leží na severu Polska a jeho břehy omývá stejnojmenný záliv. Projít se můžete po plážích Baltského moře. Gdaňsk má bohatou historii, město lze považovat za kolébku polské svobody a kromě krásného centra má město i velký námořní přístav.

Gdaňsk je jedno z nejstarších měst v Polsku a zároveň i nejznámější z trojice měst, které se běžně říká Trojměstí (polsky Trojmiasto). Dalšími dvěma městy jsou pak Sopoty a Gdyně.

Gdaňsk

Slavná zvonkohra

Důkazem, že Gdaňsk se řadí k evropským městům, je zvonkohra, ze které v poledne uslyšíte Schillerovu Ódu na radost. Najdete ji na vysoké štíhlé věži gdaňské radnice. Zvonkohra hraje každou hodinu a slyšet můžete několik různých melodií.

Neptunova fontána

Na hlavním gdaňském náměstí Dlouhý trh (polsky Długi targ) si můžete kromě radnice a zvonkohry prohlédnout i další dominantu z roku 1633. Hned vedle radnice je totiž k vidění symbol Gdaňsku – Neptunova fontána. Říká se, že z ní kdysi tekla slavná gdaňská vodka "Goldwasser" s nasládlou chutí a šupinkami zlata.

Kdo ví, třeba se s vodou mísí vodka i dnes, jen mít tu odvahu se z fontány napít. Z náměstí vede iDługa ulica, náměstí i ulice se často označují jako Královská cesta (Trakt Królewski).

Dvůr krále Artuše

Kousek od Neptunovy fontány narazíte na jeden z krásných domů, jehož název odkazuje k britské legendě – Dvůr krále Artuše. V minulosti sloužil dům jako středisko, kde za poplatek mohl chodit každý, pít pivo a rokovat jako rovný s rovným. Dnes si ve sklepení můžete taky rokovat a osvěžit se pivem, ale musíte počítat s tím, že vám takové pivo udělá díru do peněženky.

Čertův zub

Pověry a legendy jsou v Gdaňsku všudypřítomné. Další se pojí s čertem. Ten chtěl obalamutit obyvatele města, ti mu ale nabančili a vyrazili mu zub. Zub dodnes visí na jednom z domu na náměstí Dlouhý trh. Když se ho dotknete, budete mít následující rok z pekla štěstí. Jen malý zádrhel to má, zub visí na řetězu vysoko nad hlavami lačných po štěstí. Prý ale stačí upřeně zub pět vteřin pozorovat a funguje to také.

Výhled jako na dlani

Chcete-li si Gdaňsk prohlédnout z výšky, vydejte se na věž Mariánského kostela. Bude to ale stát trochu námahy, do věže vede totiž 400 schodů. Gotický kostel Panny Marie je nejvyšší církevní stavba na světě postavená z cihel. Nezapomeňte si prohlédnout i 14 metrů vysoký orloj z 15. století.

Gdaňsk je historické město, ve kterém najdete velké množství katedrál, kostelů a uliček, ze kterých na vás dýchají staré časy, ale zároveň město nabízí i vymoženosti moderní doby. Najdete tady jednu z největších zoologických zahrad v Polsku, mnoho muzeí, zajímavou přístavní architekturu, nebo třeba maják a námořní muzeum.

Gdaňsk patří mezi kouzelná města, na která se nezapomíná...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře