Helská kosa

3. duben 2017 | 08.22 |

Písečné duny

Helská kosa se nachází v severním Polsku ve vojvodství Pomořansko a je pojmenována podle městečka Hel, které stojí na její špičce. Písečný poloostrov vybíhá z města Wladyslawowo na západě a celý měří 35 kilometrů. Tento pás o šířce 150 metrů v nejužším a 3 kilometry v nejširším bodě odděluje Pucký záliv od Baltského moře.

 Helská kosa je jedním z oblíbených letovisek u polského Baltu.V místech Puckého zálivu není voda příliš studená a díky větru vanoucímu od Baltského moře je Helská kosa rájem pro windsurfaře.Pro Helskou kosu jsou rovněž charakteristické duny bílého písku dosahující výšky 2 až 10 metrů.

Helská kosa je poloostrov v severním Polsku, který se nachází na jižním pobřeží Baltského moře, od kterého odděluje Pucký záliv. Jedná se o písečný poloostrov, který má tvar kosy. Největší šířku má na východním konci u města Hel, kde dosahuje 2 až 3 km. Helská kosa patří mezi nejmladší část polského pobřeží. Před 200 – 300 lety se zde nacházel soubor ostrovů. Helská kosa dříve měla významnou funkci – poskytovala ochranu tzv. Trojměstí (Gdaňsk, Gdyně, Sopoty). Ale díky rozvoji vojenských technologií tato funkce v současnosti vymizela. Nejjižnější část poloostrova ukrývá velké množství meziválečných, válečných i poválečných militárních památek. Většina z nich byla opuštěna v 70. letech. Dnes jsou přístupné veřejnosti. Nejzajímavější z památek spojují barevně značené trasy, které jsou součástí Přímořského krajinného parku.

Při putování po milovaném pobřeží Baltu, (od Rujány, přes Usedom, polský Štětín, Kolobřeh a Gdaňsk) - poloostrov Hel byl také cílem naší dovolené. Na Hel jsme s sebou vezli pochopitelně prkno na "surfování," které si manžel se synem skvěle užili...

Hel zase moře a pláže. Navíc skvělé jídlo, přiměřené ceny, snad jen by to nemuselo být tak daleko...

Helsk kosaHelská kosa

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře