Babiččino údolí

3. duben 2017 | 17.20 |

 Babiččino údolí - nejen místo školní výletů...Babiččino údolí

Babiččino údolí patří k nejkrásnějším výletním cílům ve východních Čechách. Vydejte se za krásami tohoto malebného kraje na výlet, prodloužený víkend nebo na dovolenou.

Nejnavštěvovanější je určitě kouzelné Staré bělidlo:

Staré bělidlo Je romantická dřevěna chaloupka s tradiční šindelovou střechou. Postavil ji v roce 1797 mlynář Antonín Ludr. K chalupě patří ještě další stavení o dvou místnostech.  Mlynář Ludr prodal v roce 1842 chalupu, mlýn a bělidlo náchodské vrchnosti. Vedle bělidla byla ještě postavena panská prádelna. Božena Němcováprávě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička. Proto bylo Staré bělidlopo roce 1945 doplněno o lidový nábytek a zařízení dle vyprávění románu Babička. Další úpravy byly provedeny při natáčení filmu Babička od režiséra Moskalyka. Na Starém bělidle však Panklovi ve skutečnosti nikdy nebydleli. Babiččino údolí

Němcová však v chaloupce prožila v roce 1844 krásné prázdniny se svými ratolestmi. Své vzpomínky na dětství později umístila právě do chaloupky v blízkosti splavu, kterou v současnosti nazýváme Starým bělidlem. Dnes putují k roubené chaloupce každoročně na tisíce čtenářů Babičky. Původní bělidlo však stálo u starého zámeckého skleníku a bylo strženo již v roce 1820. Právě v něm žili Panklovi i s Babičkou, později se přestěhovali do sklepního bytu o dvou místnostech pod ratejnou v areálu panského dvora. V novém domě již s babičkou nebydleli.Magdalena Novotná, jak se babička jmenovala, se neshodla se svojí dcerou Terezkou, proto krátce žila s mladší dcerou Johankou v ratibořickém dvoře, později v Dobrušce a nakonec ve Vídni, kam odešla s Johankou a kde také v roce 1841 zemřela.

Dalším místem opředeném pověstí je Viktorčin splav:

 Starý dřevěný splav není původní, již několikrát změnil svou podobu. První změna byla provedena při stavbě rozsáhlého zavodňovacího systému pro ratibořické louky v první polovině 19. století. Další změna byla provedena v letech 1874 a 1875. K dalším úpravám došlo při regualci řeky Úpy ve 20. století. Proto, když režisér Moskalyk natáčel scény s Viktorkou pro film Babička, obložil celý splav dřevěnou kulatinou nařezanou z velkých stromů, aby místo připomínalo dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zdešílená Viktorka hodila své děťátko do řeky Úpy a pak na toto místo chodila pravidelně zpívat ukolébavky.
Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře