Léčivá Vilcacora

5. duben 2017 | 08.16 |

VILCACORAVilcacora - Uncaria tomentosa - KOČIČĺ dráp -roste v tropických lesích Amazonie. Je to světle hnědá popínavá rostlina, mylně nazývaná liánou. U násady každého páru listů se nacházejí trny, připomínající drápek. Díky tomu je rostlina nazývána "kočičí dráp”. Pro své vlastnosti byla Vilcacora považována Inky za svatou rostlinu. O jejím působení hovoří mnoho indiánských legend. Jako léčivá se používá hlavně kůra, ale pouze její vnitřní část obsahuje všechny potřebné složky. Kůra stromu je v peruánské fytoterapii po staletí využívána místními obyvateli.

Vilcacora se řadí do předních linií zájmu hlavně s ohledem vlivu na zhoubné novotvary. Také má vynikající antioxidační, antivirové a imunostimulační účinky. V rostlině obsažené látky zvyšují fagocytózu a mohou též mít antimutagenní účinky. Bylo možné zaznamenat předběžné informace o tom, že indukují apoptózu a inhibují proliferaci leukemických buněk a buněk lymfomu, aniž by byly cytotoxické vůči běžným buňkám. Výzkumy již prokázaly, že Vilcacora dovede díky složení zabrzdit rozvoj rakovinných buněk a stimuluje imunitní systém.

Rostlina pozitivní účinkuje na náš kardiovaskulární systém – zvyšuje dilataci periferních krevních cév, snižuje srdeční frekvencia trochu upravuje i hladinu "špatného" cholesterolu. Vilcacora zmenšuje riziko akutních záchvatů ischemické choroby srdeční a vytváření krevních trombů. Díky svým protizánětlivým účinkůmse Vilcacora doporučuje během léčení osteoartritidy. Některé alkaloidy zlepšují paměť a pomáhají v případech amnézie způsobené cholinergní dysfunkcí. 

Dobré je působení na centrální nervový systém, asistence s léčbou oběhových chorob a kromě toho působí rostlina očistně. Dovede chránit sliznice trávicího traktu a napomáhá s léčbou žaludečních vředů. Pozitivně působí i na peristaltiku střev a žlučových cest.Zvlášť se doporučuje kuřákům, protože z těla spolu s močí odvádí karcinogenní látky obsažené v cigaretovém kouři. Při vnějším použití ve formě obkladů je vhodná proti zánětům pokožky a alergickým reakcím.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře