Sportování našich dětí

19. únor 2017 | 21.05 |

Sportování našich dětí

Chcete aby si váš potomek sportoval a oblíbil sport, který zbožňujete vy? Dejte si pozor, abyste jim zájem o sport neznepříjemnili zbytečným nátlakem, protože děti se do sportu nemají nutit. Čeští rodiče jsou často sportováním svých dětí někdy až posedlí!

   Současná doba je bohužel typická dvěma špatnými směry v pohybu dětí: Specializací a tlakem na výkon. Někdy jednostrannému sportu nahrávají i základní školy, zaměřené na konkrétní sport. Obojí nutí dítě již od malička přemýšlet nad svými výkony, úspěchy, či neúspěchy. Vytrácí se přirozená chutˇdítěte radovat se z pohybu a až příliš brzy může docházet k samotnému "vyhoření" a přestane jej prostě sport bavit.

   Děti nejsou připraveny na jednostrannou zátěž, jejich svalový i kosterní systém je stále ve vývoji. Dlouhodobá zátěž jim v budoucnu může vyvolat zbytečné zdravotní obtíže. Všeobecná sportovní průprava, která probíhá v mateřských školách, některých školních družinách, sportovních klubech děti komplexně připraví při zvládání jednotlivých sportovních disciplín a přitom je nepřestane bavit.

   Radost z pohybu by měly mít děti i v rámci tělesné výchovy na školách. Neměly by chybět kvalitní a zábavné rozcvičky, různé honičky a pohybové hry, cvičení na žíněnkách a na dalším sportovním nářadí. Děti milují míčové hry a mají možnost se realizovat při výběru vhodných  sportovních kroužků, které základní školy nabízejí.

   Podle odborníků by měla sportovní průprava probíhat optimálně do deseti let dítěte věku dítěte. To vše bez srovnávání výkonu s vrstevníky, budování ikonických vzorů a bez tlaku na podávání vrcholových výkonů!

Hlavní zásady správného cvičení dětí:

  1. Vyváženost sportovních aktivit
  2. Nepřetěžování vybraných svalových skupin
  3. Respekt k rozdílnému tempu růstu a dovednostem dětí
  4. Postupné učení a zdokonalování v pohybových aktivitách
  5. Hravost, cvičení by mělo děti především bavit !

Takto vedené děti se mnohem rychleji učí, dělají větší pokroky a sport provozují s opravdovým zájmem. Vždytˇsport je pro zábavu !

                                             B.V.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře