Výběr školy pro budoucí povolání

19. únor 2017 | 21.08 |

Výběr školy pro budoucí povolání

Pro žáky devátých ročníků ZŠ s pololetním vysvědčením nastává čas výběru školy, kterou chtějí studovat. Pro jakou střední školu se rozhodnout? Ne každý žák má  jasno, proto je dobré využít Dnů otevřených dveří na jednotlivých školách a volbě budoucího povolání nepodceňovat. Při výběru škol by se žáci měli zaměřit na uplatnění v praxi i možnosti na studium navázat.

   V dnešní době mají devátˇáci více informací, než v minulých letech. Především výchovní poradci na základních školách se snaží žákům pomoci. Dokáží nestranně poradit i s přihlédnutím ke konkrétním školním výsledkům. Pořádají pro ně besedy se zástupci středních škol, jezdí s nimi na exkurze a významné pro rozhodování jsou i informativní schůzky o volbě povolání pro rodiče. Velkým přínosem jsou i setkání formou besed s  bývalými žáky, kteří přinášejí osobní a konkrétní zkušenosti o studiu na  jednotlivých středních školách.

   Úřady práce mají pro výběr budoucího povolání žáků zřízena poradenská centra. Zde uchazeči o studium formou pohovorů a testů zjistí, jaké povolání je to pravé, jaké má předpoklady, aby uspěl. Tato poradenská služba je zdarma. Stačí navštívit nejbližší úřad práce.

Jít na maturitní obor, protože je to moderní?

Bohužel mezi devátˇáky a jejich rodiči panuje (mylný)názor, mít maturitu za každou cenu. Počet maturantů roste a řemesel ubývá. Pokud místo studia knih raději tvoříte manuálně, je lepší jít na učební obor.

   Jedním z aspektů při výběru školy bychom neměli přehlížet vzdálenost od domova. Pokud se rozhodnete pro školu na opačném konci republiky, nepodceňujte náklady spojené s dopravou, ubytováním a dalšími výdaji. Mohlo by se stát, že žák ukončí studium dříve z ekonomických důvodů.

    Z pohodlí domova v klidu do vybraných škol nahlédněte formou virtuálních prohlídek. Zaměřte se na vybavenost škol, zda mají internet, počítačové a odborné učebny, laboratoře. Zjistěte si zda škola nabízí i možnost výměnných studijních pobytů v zahraničí.

                 B.V.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře