Rakytník řešetlákový

12. duben 2017 | 11.05 |

Nenáročná dřevina, která si získala oblibu hlavně díky mimořádným léčivým účinků na lidský organismus. Dužnaté oranžové plody dozrávají koncem srpna, září. Plody sklízíme když jsou ještě tvrdé. Rakytník vyžaduje slunné stanoviště, zahradní, propustnou půdu. Je plně mrazuvzdorný, a to až do -47 stupňů. Při výsadbě dodržujeme vzdálenost mezi rostlinami cca 2,5 - 3 m. Díký své odolnosti je rakytník použiván i jako okrasná dřevina

Rakytník Aromat - rostlina dorůstá do výšky 2 - 4 m. Kvete drobnými květy, které jsou bílo žluté a objevují se od března do dubna. Rakytník je nenáročný na pěstování. Plody mají velikost okolo 1 cm, jsou červené a zrají od srpna. Aromat je odrůda rakytníku, která snáší výborně řez. Listy jsou velké, tmavě zelené , slabě stříbříté

Oranžové plody rakytníku jsou koncentrátem důležitých vitamínů: C, A, D, F, K a skupiny B, rutinu, flavonoidů. Dále obsahují pektin, silici, třísloviny, organické kyseliny, oleje a minerály a mnoha dalších prospěšných látek.

Zásadní je také obsah alkaloidu hippopheinu, který se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, chránící organismus proti depresi i nádorům. 

RakytníkPodpora imunitního systému. Imunita je nejdůležitější v tom, abychom se vyvarovali různých nemocí a dalších problémů. Právě rakytník posiluje obranyschopnost organismu, a to proti chorobám, infekcím i stresu.

  • Pozitivní vliv na zažívání. Klíčová je také podpora činnosti jater a slinivky, případně tvorby žluči a trávicích enzymů. Zároveň je důležitá i schopnost léčit žaludečních vředy. Doplňme ještě zlepšenou peristaltiku střev a kladné působení při vzniku hemeroidů.
  • Pomoc při léčbě rakoviny. Užívání rakytníku se doporučuje při ozařování rakoviny, přičemž dobře působí především při rakovině zažívací soustavy či děložního čípku. Navíc byly objeveny jeho celkové protinádorové účinky.
  • Mnohé další kladné vlivy. Rakytník je vhodné užívat při průjmech, kožních problémech nebo revmatismu. Pozitivně působí i na činnost plic, reguluje krevní oběh, brání vypadávání vlasů a navíc umí čistit lidský organismus od toxických zplodin.

Příprava domácího rakytníkového džemu: chcete-li spojit příjemné s užitečným, džem z rakytníku je perfektním řešením. Stačí pouze rozvařit zralé bobule s některým druhem ovoce, např. s jablky (cca 1:1), propasírovat a dát opět vařit. Následně už jen přidáte cukr a směs vložíte do sklenic.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře