Velikonoce ve Wroclavi

16. duben 2017 | 20.52 |

Wroclaw je nazýváno městem "sta mostů", neboť leží na řece Odře, na které najdeme asi 12 ostrovů a na ně vede spousta mostů. Wroclaw je čtvrtým největším městem v Polsku.

Wroclaw je nejen velkolepou učebnicí architektury a historie, městem, kterému zůstala atmosféra bohatého středověké metropole, ale i městem vody. Z rušných ulic centra lze přes jedinýmostutéci do klášterního světa Tumského ostrova, kde před více než tisíci lety stávalo první opevněné slovanské hradiště. Wroclaw je ale také město vzdělanců a studentů. Jejich kluby v okolí velkolepé univerzity mají skvělou atmosféru a zaručují, že nudit se tu ani po večerech nebudete. K intelektuální atmosféře Wroclawi patří i jazz, místní festival je mezi tím nejlepším, co lze ve střední Evropě slyšet. S českými zeměmi se osud města na mnoho století spojil v roce 1335, kdy se celé Slezsko stalo součástí Českého království a Wroclaw pak přímo královským městem. Především panování Lucemburků a jmenovitě Karla IV. bylo pro město zlatým věkem, jehož stopy jsou na městě viditelné doposud. Za českého panování byl postaven i symbol města - obrovská goticko-renesanční radnice, která je nejen dominantou rozlehlého Rynku, ale i celého města. Rynek sám s většinou domů pocházejících ze stejného období jako radnice je ostatně jedním z nejkrásnějších a nejhonosnějších náměstí v celé Evropě. Také impozantní budova wroclawské katedrály byla dokončena za panování Václava IV. a ve zlatém věku vznikly i »skvosty slezské gotiky« na prvním centru Wroclawy, Tumském ostrově. Wroclaw, která za panování Karla IV. dostala množství privilégií, byla v té době druhým největším městem Českého království, které předčilo jen sídlo císaře, Praha. Spolu s Čechami prožívala Wroclaw svůj zlatý věk v patnáctém a šestnáctém století, i když za panování prvních Habsburků své privilegované postavení postupně ztrácela. Při vzpouře českých stavů se Wroclawané postavili na jejich stranu proti císaři, čímž přišli o mnohá městská práva. Tím však společné osudy nekončí. Sochy Jana Nepomuckého, barokní kostely a především velkolepá budova Jezuitského gymnázia jsou čitelnými spojnicemi s Prahou a Vídní.

Právě budovy dřívějšího gymnázia, hlavně jeho Leopoldova kolej, patří k největším skvostům barokní architektury, které doporučuje každý průvodce městem. To platí především o aule koleje z roku 1732, která je dnes srdcem wroclawské univerzity, jež z gymnázia o necelé století později vznikla. Osudy Čech a Slezska a tím i Wroclavi se definitivně roztrhly až roku 1741, kdy Marie Terezie prohrála tuto část císařství s pruským králem Fridrichem II. Fridrich, který nazval Wroclaw »perlou koruny pruské«, z ní učinil jedno z nejvýznamnějších center svého království a německého živlu vůbec. Wroclaw byla, podobně jako mnohé z měst českého království, vždy z velké části německým městem. Proto i středověká architektura v mnohém připomíná německé hanzovní města.

Letošní Velikonoce jsme se rozhodli prožít právě v kouzelné Wroclavi. Je to neuvěřitelně dynamické a krásné město. Kromě výše uvedených historických skvostů nás mile překvapila absolutní čistota centra města, skvělé ubytování v hotelu Premiere a pohodlné parkování i centru.
Nenechali jsme si ujít Skytower - Mrakodrap s výškou 212 vznikl mezi lety 2007-2012 a zaujme především milovníky mrakodrapů, vyhlídek a moderní architektury. Ze 49. patra se můžete kochat vyhlídkou z výšky 200 metrů.Jde o nevyšší obytnou budovu v Polsku. Vznikl, aby ohromoval a na druhou stranu svým obyvatelům poskytl největší možný komfort. Po své dostavbě se stal jednoznačně moderním symbolem města.
Velmi mile působí všudypřítomní Trpaslíci (polsky krasnale) jsou po celém centru a dodnes se množí. Postávají na rohu náměstí, lenoší v rozích, vysedávají na schodech, šplhají po sloupech, stěhují kameny a lezou po římsách. Každý má svoje jméno a obvykle i profesi. Můžeme tu potkat hasiče, letce, ekonoma, zubaře nebo snílka.....
Wroclav je impozantní město, kam se určitě rádi v létě vrátíme...
WROCLAV  Trpaslíci Trpaslíci Trpaslíci

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře