Soukromý zámek Nové Hrady

19. duben 2017 | 08.01 |

Nové Hrady  Nové Hrady

  Navštivte soukromý zámek v Nových Hradech.

V rámci prohlídky stálé zámecké expozice uvidíte výjimečnou výstavu Umění nábytku v proměnách staletí a nahlédnete do soukromých prostor majitelů.

Prohlídka je s průvodcem a začíná v každou celou hodinu. Trvá přibližně 45 minut. Poslední prohlídka začíná v 16 hodin. Součástí prohlídky je výklad o historii sídla, jeho probíhající rekonstrukci, návštěva slavnostního sálu, přilehlých soukromých prostor a expozice nábytkového umění ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Zámek je obklopen rozsáhlými pozemky, na kterých současní majitelé založili a stále ještě zakládají rozmanité typy zahrad. Od roku 1997, počátku rekonstrukce celého areálu, se již podařilo zvelebit velkou část přilehlých prostranství, ale budování a revitalizace dalších pozemků jsou stále živým projektem pro budoucí roky. Zahrady, které v novohradském areálu uvidíte, jsou ideou i dílem současných majitelů. 

Zelené divadlo .Současná replika zeleného divadla, jediná svého druhu v České republice, odkazuje na renesanční a barokní předlohy zachované v Itálii, Francii či Anglii.  Divadlo je celé ze stříhané zeleně, jeviště je doplněno "šatnami" a do stupňovitého hlediště se usadí 150 diváků. Jedinečnost novohradského divadla ho předurčila k tomu, že se zde každoročně v rámci Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl konají představení barokních oper. Originální prostor však hostí i příležitostné koncerty či svatební obřady.

Labyrint, jak jej nazývali staří Řekové, je stavba nesmírně složitého půdorysu. Na Krétě jej vytvořil umělec a stavitel Daidalos pro krále Minóa, který v něm dle legendy ukrýval netvora Minotaura, jemuž byly přinášeny lidské oběti. Od dob renesance až po současnost byla budována bludiště či labyrinty, jako trvalé součásti velkých zahrad. Tato díla slouží nejen pro kratochvíli a pobavení návštěvníků, ale symbolizují také lidské putování životem, neboť i to je nekonečným hledáním správného směru. Novohradský labyrint, jehož cesty měří asi 600 metrů, pak připomíná i skutečnost, že každé století lidských dějin mělo své Minotaury. Sochu jednoho z nejkrutějších netvorů 20. století ukrývá ve svém středu

První  české muzeum cyklistiky je otevřeno od roku 2007 a je stále největším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Jedná se o rozsáhlou sbírku jediného soukromého vlastníka, pana Ing. Jaroslava Uhlíře z Hostovlic na Čáslavsku. Návštěvníci muzea uvidí více než 250 exemplářů jízdních kol, od nejstarších velocipedů až po závodní kola z konce 20. století, ale také nesčetně dalších exponátů, které s vývojem cyklistiky úzce souvisí, od náhradních součástek, cyklo-doplňků, trofejí, dobových fotografií, textilií a tiskovin. Tato výjimečná sbírka je umístěna v barokní sýpce nad zámkem, jejíž budova je sama o sobě pozoruhodná. Prohlídka muzea je bez průvodce.

Dámy i pánové, kteří ocení romantický módní styl, jistě rádi navštíví Galerii anglických klobouků. V expozici je vystaveno více než sto dámských klobouků roztodivných tvarů, materiálů a barev. Dočtete se také mnoho zajímavého o historii nošení klobouků, výrobní technologii a materiálech. Některé klobouky si dámy mohou vyzkoušet a pobavit se tímto nevšedním zážitkem.  Prohlídka je bez průvodce.

V letošním roce také galerie poskytla prostor pro několik krásných klobouků z dílny pražské modistky Jolany Kotábové.

Expozice je umístěna v budově oranžerie naproti labyrintu, kde je k vidění také voliéra s papoušky.

Využijte dny volna ke skvělému výletu do Nových Hradů. Součástí soukromého zámku je i restaurace a kavárna v Galerii.

Nové Hrady

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře