Skotsko - Edinburgh

25. duben 2017 | 14.07 |

 Edinburgh je po Londýnu nejnavštěvovanějším městem Spojeného království. Velkému turistickému zájmu se těší nejen díky svým úchvatným památkám. Vznešené starobylé město korunované hradem, který se tyčí vysoko nad ulicemi na obrovské žulové skále.

Poprvé jsme se na Edinburgh podívali z výšky letadla, která město oblétá při přiblížení na edinburské letiště. Jako na dlani jsme měli všechny dominanty města – středověký hrad (starší než město samo), přírodní dominantu – kopec známý jako Artušovo sedlo a přístav Leith s královskou jachtou Britannia. Nejznámější památkou skotské metropole, kterou rok co rok navštíví více než milión a čtvrt turistů, je beze vší pochybnosti Edinburgh Castle, tedy Edinburský hrad. První zmínky o pevnosti trůnící na skále nad městem sahají až do sedmého století a v současnosti zde mohou návštěvníci obdivovat korunovační klenoty, obří dělo z 15. století jménem Mons Meg, kámen Stone of Destiny, hrající významnou roli při korunovaci britského panovníka, fascinující sál Great Hall, nejstarší edinburskou stavbu St. Margaret's Chapel a další pamětihodnosti.

Další důležitou stavbou Edinburghu je Palace of Holyroodhouse, sídlo panovníka. Britská královna zde na začátku každého léta tráví jeden týden, během kterého je turistům vstup zapovězen. Spojnici mezi Edinburským hradem a Palace of Holyroodhouse tvoří několik na sebe navazujících ulic, známých jako Royal Mile. Kromě již zmíněné St. Margaret's Chapel připomeňme alespoň ještě jednu edinburskou sakrální stavbu, a sice protestantskou St. Giles' Cathedral, jejíž historie se píše od 12. století a která leží právě na Royal Mile.
Palác Holyroodhouse, který byl nejdříve opatstvím, posléze sídlem skotských králů a nyní je edinburskou rezidencí britských monarchů, obklopuje nádherný park.. Po prohlídce paláce jsme prošli celou Royal Mile. Na této ulici, kterou lemují domy z 16. až 18. století jsme viděli mj. dům reformátora Johna Knoxe, High Kirk of Edinburgh aCity Chambers.

Edinburgh má nespočet zajímavých muzeí a galerií. National Museum of Scotland tvoří dvě v sousedství stojící budovy – moderní Museum of Scotland a starší Royal Museum. V National Gallery of Scotland na vás čekají sbírky děl od renesance do devatenáctého století a příznivci soudobé umělecké tvorby si přijdou na své ve Scottish National Gallery of Modern Art. Kultura však k návštěvníkům hlavního skotského města nepromlouvá pouze ve výstavních sálech prostřednictvím nehybných uměleckých výtvorů, Edinburgh je totiž známý celou řadou festivalů, přinášejících vzruch do ulic města. Mezi nejznámější veselice, které probíhají převážně v létě, patří Edinburgh International Festival, Edinburgh Fringe, Edinburgh International Film Festival či Royal Edinburgh Military Tattoo.

Edinburg EdinburgEdinburgEdinburgEdinburg
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře