Libeček lékařský

26. duben 2017 | 08.43 |

Libeček je vytrvalou rostlinou dorůstající se do výšky až dvou metrů. Již jeho původ je pro něj typický, neboť tato bylinka pochází ze skalisek Iránu a Afganistánu, později však zcela zplaněl ve většině zemí Evropy. Klášterní zahrady hostily libeček už ve středověku. Tato miříkovitá rostlina má v zemi přímý, vícehlavý bělavý oddenek a dutou, slabě rýhovanou lodyhu. Má tuhé lístky, dvojitě až trojitě zpeřené. Okolíky jsou složeny z okolíčků, v červnu a v červenci se objevují zelenavé až žlutozelené květy.

Libeček lékařský

 Libeček lékařský (Levisticum officinale) je vynikající koření a v tradiční české kuchyni měl odjakživa své místo a jeho obliba v současné době opět trochu stoupla. Mít libeček na zahradě znamená nejen zásobu koření, ale i léčivo na mnoho obtíží. Dodnes se libeček využívá k léčbě, nazmar nepřijde nic z rostliny. Přidávání listů do pokrmů podporuje chuť k jídlu, zlepšuje trávení a potlačuje nadýmání. Příznivý vliv má i na žlučník, rozpouští žlučové i ledvinové kameny.

Jako žaludeční likér se doporučuje lihový výluh ze semen libečku (přidává se trochu medu), čaj z čerstvých nebo sušených listů ulevuje při dně a revmatizmu, také podporuje krevní oběh. Tato rostlina není vhodná pro těhotné a pro lidi s vážným postižením ledvin, jeho silice ledviny dráždí.

Kdo libeček nezná, toho překvapí aroma – ne nadarmo se rostlině říká "zelené maggi". Už první vyrašené lístky brzy z jara mají silnou vůni, kterou si nelze splést. Do jídla ho stačí opravdu jen troška, nejlépe se hodí do tradiční české bramboračky či zeleninových polévek.

Léčivé účinky:

- má silné močopudné účinky
- je prospěšný při potížích močových cest                                          
- rozpouští močové, ledvinové a žlučové kameny
- podporuje trávení
- potlačuje nadýmání
- zvyšuje chuť k jídlu
- uvolňuje při zahlenění
- pomáhá při onemocnění dýchacích cest
- čistí krev, detoxikuje organismus
- posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh
- ulevuje při revmatismu a dně
- pomáhá při nepravidelné menstruaci
- povzbuzuje nervovou činnost
- vně pomáhá při kožních onemocněních                      

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře