Italské město Udine

29. duben 2017 | 08.40 |

Itálie je častým cílem našich dovolených. Cestou do Toskánska jsme objevili kouzelné město - Udine, které se nám líbilo mnohem více, než samotná Florencie.

 Nejdůležitější v Udine je náměstí Piazza Libertà, což je obvyklý název pro italská náměstí a málokteré město ho nemá. Na něm se nachází Loggia del Lionello, stavba se sloupořadím v benátském gotickém slohu. Na tomtéž náměstí můžeme shlédnout také Orloj, podobný tomu v Benátkáchnebo tomu, který známe z Prahy. Na samém vršku věže jsou sochy dvou smrťáků, kteří odbíjí hodiny na zvon. Nedaleko odtud je průchod do udinského hradu, který pochází z období před příchodem Longbardů do Itálie. V něm si můžeme prohlédnout nejstarší sál používaný pro schůze parlamentu v Evropě. 

 Historie Udine sahá s největší pravděpodobností až do doby, kdy na tomto území žili Keltové. První datované zmínky však přicházejí z konce 1. tisíciletí po Kristu. Jedná se o velmi živé a rychle se vyvíjející město, jehož modernita však nezakrývá historický vývoj a nechává pouze na samotném návštěvníkovi, po jakých stopách se vydá. 

Pokud se dostanete do Udine v období na konci listopadu, můžete s místními obyvateli oslavit svátek jejich patronky, svaté Cateriny. Po celém městě jsou nejrůznější trhy, stánky a pořádají se různé hry a programy v ulicích a na náměstích. Každý rok, většinou během září probíhá v Udine gastronomická výstava Friuli DOC, kde zase lze ochutnat místní vína, sýry a vůbec všechno z místní výroby.

Udine leží na dálnici A23 (E55) z rakouského Villachu, která se jižně od města napojuje na dálnici A4 z Benátek do Terstu. 42 km od Udine je letiště Friuli-Venezia Giulia, které obsluhuje také Terst. Udine je také železniční uzel a má přímé spojení například do Benátek, do Terstu a do Tarvisia. Přímé vlaky EuroStar jezdí do Benátek, Říma, Florencie a Milána.

Udine

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře