Pyšný Usedom

20. únor 2017 | 07.12 |

Pyšný Usedom

Německé souostroví Rujána skládající se asi ze třiceti poloostrovů a ostrůvků, leží v Baltském moři na pobřeží Mekleburska - Předních Pomořan. Rujána a Usedom jsou dnes skutečně "dobré adresy." Češtinu zde dnes moc neslyšíte. Hotely a wellnesy na sebe navazují v nekonečné přímořské řadě a východoněmecká turistika jakoby nikdy neexistovala.

     Nezapomeňte navštívit historické město Stralsund ležící na pobřeží Baltického moře při úžině Stresalund, která odděluje Rujánu od pevniny. Okouzlí vás zde množství dochovaných cihlových gotických staveb – například radnice ze 13.století. Při prohlídce města se určitě zastavte v jedinečném mořském muzeu. Ze Stralsundu se můžete vydat přes univerzitní město Greifswald s nádhernou cihlovou gotikou na druhý největší německý ostrov Usedom, který se táhne až polským hranicím.

   Ostrov turisty láká svými 42 kilometrů dlouhými písečnými plážemi od Ahlbecku až po krásné přímořské lázeňské město Zinnowitz. Okouzlí vás typické fasády s mramorovými sloupy a terasami, kterými se německé císařství inspirovalo na francouzském středomořském pobřeží. Zlatým hřebem Zinnovitzu je do moře vybíhající dlouhé molo s restaurací nad hladinou – legendární Seebrüke - Ahlbeck.

    Velkým lákadlem pro milovníky historie je městečko Peenemünde. Právě v tomto městečku na Usedomu, poblíž Rujány, vyvíjeli Němci za války "zázračné zbraně" rakety V1 a V2, které měly změnit průběh války. Z bývalé Hitlerovy továrny vzniklo unikátní vojenské muzeum.

    O tom, co sedělo v Peenemünde, se veřejnost dozvěděla až po pádu železné opony. Pokud se sem vypravíte, nenechte si ujít prohlídku ruské ponorky typu Julliet s označením U 481, kotvící v přístavišti mimo objekt továrny. Zajímavostí je, že tento kolos měří 85,9 m, maximální ponor byl 300m a dokázal zůstat pod hladinou až 33dní. Poháněly ji dva diesely a dva elektroměry a posádku tvořilo osmdesát mužů. Pro nás, kteří máme klaustrofobii, jsou zcela nepochopitelné stísněné prostory pro tolik lidí. Ale nadšenci se mají opravdu na co dívat – od periskopové místnosti přes ubikace, mapovou místnost, strojovnu, jídelnu a nekonečné potrubí s různou technikou. 

   Turisty vyhledávaným místem na Usedomu je také město Wolgast s impozantním železničním i silničním zvedacím mostem přes řeku Pěnu, spojující pevninu s ostrovem Uznojem. Wolgast je městem, kde se současnost snoubí s historii. Je to místo, odkud vyrážíme na pobřeží Baltického moře – na úžasné nekonečné písečné pláže v Trassenhaide, Lodinu a dalších místech na Usedomu.

    Baltické moře, Čechy neobjevená exotika kousek od domova...

                                  B.V.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře