Scalea - Itálie

4. květen 2017 | 09.29 |

 Scalea (Itálie)

Historické městečkuo Scalea leží přímo u moře.Jedno z největších a nejstarších středisek v oblasti Riviera dei Cedri. Scalea je rozdělena na dvě části - Scalea Vecchia - stará část města ležící na kopci se starým normanským hradem, úzkými uličkami, paláci, portály, kostely, a Scalea Nuova - nová část, kde najdeme desítky hotelů, barů, kaváren, diskoték a jiných kulturních a sportovních zařízení.

 Staré město je celé vystavěné na "schodech" (scalea), které daly městu jméno. Takže když chcete navštívit souseda, musíte po schodech buď nahoru, nebo dolů.
Scalea Nuova je nová část, s desítkami hotelů, obchodů, barů, kaváren, diskoték a jiných kulturních a sportovních zařízení. Nedávno bylo vybudováno centrum Scalea Marina, které se pyšní spoustou moderních hotelů a plážových zařízení.
Region byl obydlen už v prehistorických dobách, o čemž svědčí vykopávky z jeskyní v Torre Talao (byly zde nalezeny pravěké stopy staré 35 tisíc let!). Ve městě Lao (u ústí řeky Lao) už v 6. a 5. století př. n. l. žila vyspělá civilizace. V 7. století zde byla osada Petrosa, v klasickém období Fischia. Za římské nadvlády zde vyrostlo moderní město Lavinium se spoustou nádherných vil, které se rozkládaly na místních kopcích. Za Švábů, Angevinů, Aragonců a za španělské nadvlády byla Scalea důležitým centrem vědy a studia, cenné písemné památky se nám dosud zachovaly. Poprvé se v písemné podobě o městě zmínil normanský král Roger, který zde nějakou dobu žil a nechal zde postavit hrad. Ten v současnosti tvoří hlavní dominantu města.
Scalea byla mezi Italy oblíbená dávno předtím, než ji objevili zahraniční turisté. Pozemky zde byly levné a s příchodem prvních zahraničních turistů se začaly skupovat. Vyrostly na nich hotely a další ubytovací zařízení.
Mezi slavné rodáky patří: Gregorio Caloprese – matematik a filozof (18. století); historik Oreste Dito (19. století); umělec Peppino Cupido a spisovatelé Attilio Pepe, Carmelo Giordanelli a Carmine Manco. Posledně jmenovaný napsal o Scalee knihu: "Scalea prima e dopo" (20. století).
Scalea má velmi příznivé klima: dlouhé horké léto a velmi mírnou zimu, takže devět měsíců v roce zde teploty přesahují 20 stupňů Celsia. Proto nejen v létě Scalea ožívá a je zde velmi rušno.
Díky klimatu se zde daří zemědělství, které se zaměřuje na pěstování jižního ovoce. Zejména citronů, pomerančů, mandarinek a dalšího jižního ovoce, zeleniny a vinné révy.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře