Polské pobřeží Pomořansko

20. únor 2017 | 07.13 |

pobřeží Pomořansko

Polské pobřeží Baltického moře a oblast Pomořanska od nás leží jen několik hodin cesty.  I když je cestování po nově vybudovaných dálnicích velmi pohodlné, pro České turisty je polský Balt stále velká neznámá.

    Dlouhé písečné pláže jsou volně přístupné a přes léto je zde příjemné koupání. Neobtěžují vás žádní prodejci osušek či různých cetek, jak jsme zvyklí z Itálie a jiných přímořských letovisek. Naopak, rádi zaslechnete volání studentů - teenagerů, kteří cestou po pláži vyvolávají názvy dobrot,kterými se můžete občerstvit přímo u moře. Děti čekají na své nálešníky- česky palačinky, popcorn nebo velmi oblíbenou vařenou kukuřici. Cestou z pláže půjdete přes přímořské promenády, které jsou rájem příjemných restaurací, kavárniček, bister a stánkařů s bohatou nabídkou nejen rybích specialit a rychlého občerstvení. Překvapí vás pestrost nabídky různých jídel a smažených ryb za příznivé ceny. Sladkou tečkou jsou čerstvé gofry (vafle s ovocem, nebo čokoládovou polevou a šlehačkou), které si rozhodně nenechte ujít.

   Nelze opomenout množství různých šlapadel, čtyřkolek, atrakcí a zábavných center, kam se chodí po děti a dospělí po celodenním slunění na pláži bavit. Nikde nestojí "nahaněči," lákajíci kolemjdoucí na program či do restaurací,které známe z Itálie nebo Španělska. Opak je pravdou, často sami hledáme volná místa u stolečků v přeplněných restauracích a kavárničkách.

   Z úžasného německého Usedomu pokračujeme po pobřeží Baltu do přístavního města Szczecin – česky Štětín, kde dlouhé písečné pláže a duny prolínají do nízkých borovicových porostů jen pár metrů od města.  Metropole Pomořanska a významný přístav Štětín se nachází v severozápadním Polsku na řece Odře.

  Vzdálíte-li se od moře, okouzlí vás půvabné uličky, romantická zákoutí a historické stavby. Staré město se nachází východně od řeky Odry a jeho ústředním místem je Vítězné náměstí – Plac Zwyciestwa) s přístavní barokní branou a nedaleko od ní stojící mohutnou gotickou katedrálou svatého Jakuba, zrekonstruovaný Dlouhý padací most ze 13. století je nejdelší v Polsku. Nedaleko Odry se nachází zámek pomořanských knížat a barokně přestavěná radnice.

   Nezapomeňte navštívit štětínský přístav – největší na Baltu, který byl vybudován na ostrůvcích Meziodří a nenechte si ujít plavbu lodí, při níž minete knížecí zámek, loděnici či několik zalesněných ostrovů.

                                           B.V.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře