Kam po maturitě?

9. květen 2017 | 11.58 |

Úspěšně jste odmaturovali a první kolo přijímaček na vysokou školu vás z jakéhokoliv důvodu minulo? Zaměstnání není zdaleka jedinou cestou, která se teď před vámi otevírá. Můžete jít studovat jazyky, vyrazit dobrovolničit do zahraničí nebo zkusit přijímací zkoušky na poslední chvíli.

Nebo zvládnete přijímačky, dostanete se na vysněný obor a vysokoškolský život začíná. Jedním z nezanedbatelných plusů na vysoké škole bude bezesporu prohloubení znalostí. Proniknete do vysokoškolského prostředí, kde potkáte spoustu odborníků v oboru. O budoucí a možná i pro vás vysněné profesi se dozvíte tolik věcí, které byste jinak jen těžko zjišťovali. Navíc... většina škol nabízí studium v zahraničí, kde si můžete prohloubit jazykové i odborné znalosti. Penězi do zahraničí přispěje i škola.

Ne všechny tuzemské univerzity mají plno. Ještě během července a srpna je možné se dodatečně přihlásit, a to na technické i humanitní obory. Ovšem nabídka je proti prvnímu termínu už dost prořídlá a je otázka, jestli se vám strefí do noty. Pokud najdete obor, který se vašemu vysněnému studiu alespoň trochu blíží, zjistěte si, za jakých podmínek se dá mezi obory přecházet. Některé fakulty přestupy umožňují a navíc uznávají společné předměty.

Na rozdíl od státních vysokých škol nabízejí jejich soukromé alternativy více termínů přijímacích zkoušek. Na vysokou se tak můžete dostat i během léta a do poslucháren zasednout na podzim. Než na soukromé vysoké školy kvůli nutnosti platit školné zanevřete, podívejte se, zda ta "vaše" nabízí stipendia nebo splátkový kalendář. Náklady na studium můžete hradit například z brigád nebo dlouhodobé praxe při studiu. Vysoká škola už zaměstnavatelům nestačí, hledají absolventy s relevantní pracovní zkušeností. Brigády a přivýdělky tak představují nejen žádaný zdroj financování studia, ale i ceněnou položku do absolventského životopisu

Navštivte více škol, ať můžete srovnávat. Jakmile si ujasníte obor, kterému se chcete věnovat, zjistěte o něm co nejvíce, přečtěte si články, kontaktuje na sociálních sítích lidi z oboru. Můžete si vybrat obor, kde přijímačky nejsou nutné. Některé fakulty veřejných škol přijímají alespoň na jeden obor bez přijímacích zkoušek, stačí poslat jen přihlášku.

Studovat jazyky a udělat si mezinárodní zkoušky!

Vysoká škola není jediným místem, kam jít po střední škole. Pro velké procento lidí je naopak mnohem výhodnější zvolit kvalitní a intenzivní pomaturitní studium než nicneříkající humanitní obor na VŠ. Pomaturitní studium jazyků vám otevře dveře do světa i do velkých mezinárodních firem!

Co dělat po maturitě? Studujte jazyky a podržte si tak status studenta co nejdéle. Dobře zvolené pomaturitní studium vás dokáže rychle rozmluvit a naučit vás jazyk tak dobře, abyste zvládli složit mezinárodní jazykové zkoušky. S těmi si pak budete moci na trhu práce vybírat anebo jít rovnou pracovat do zahraničí.

Jaká je Vaše volba?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře