Sušené ovoce a ořechy

20. únor 2017 | 07.23 |

                             Sušené ovoce a ořechy v našem jídelníčku

Sušené plody chutnají snad všem a to nejen v období, kdy nemáme k dispozici čerstvé ovoce. Sušené ovoce slouží k obohacení moučníků, či obilninových směsí, které si připravujeme ke snídani. Také ořechy představují vynikající obohacení našeho jídelníčku. Mezi nejrozšířenější patří vlašské ořechy, mandle, piniové oříšky, pistácie, pekanové ořechy, kešu oříšky, para ořechy či kokosový ořechy.

   BRUSINKY obsahují vysoké procento živin a obrovské množství antioxidantů. Tyto malé červené plody se řadí mezi superpotraviny, tzv. super foods. To jsou potraviny, které se vyznačují velkým množstvím důležitých živin, jsou bohaté na minerály, vitamíny, blahodárně působí na imunitní systém a mají antioxidační účinky. Brusinky jsou vyhledávané především v souvislosti se zánětem močového měchýře. Snižují riziko tohoto velmi nepříjemného a bolestivého onemocnění, které trápí především ženskou část populace. Sušené brusinky jsou i velmi chutným doplňkem jídelníčku, dají se použít různých do kaší a jogurtů. Stejně jako ostatní sušené ovoce jsou skvělým zdrojem rychlé energie.

  ROZINKY se získávají sušením žlutých hroznů na slunci. Vzhledem k obsahu vlákniny se v rozinkách jednoduché cukry do krve uvolňují pozvolněji, než je to u běžných sladkostí. Rozinky navíc disponují i celou řadou prospěšných látek. Jsou vhodné pro přímou spotřebu.

  Sušený ANANAS má příjemnouˇsladkou a plnou chutˇ, obsahuje pouze přirozeně obsažený cukr. Kousky jsou určené pro přímou spotřebu. Hodí se jako sladká svačinka a se směsí oříšků a dalšího sušeného ovoce nám vytvoří chutnou snídani. Můžeme jej použít i při pečení jako náhradu za kandované ovoce.

  MANGO je velice oblíbené tropické ovoce s neodolatelnou vůní a chutí. Dužina je žlutá a chutí může připomínat broskev. Kousky jsou vhodné pro přímou spotřebu jsou skvělou chuťovkou, nebo svačinkou.

  MERUŇKY jsou stejně jako ostatní sušené ovoce velkým zdrojem energie, vlákniny, cukru a živin.

PAPAYA melounová je tropické ovoce s exotickou chutí. Sušené kousky jsou vhodné jako dopolední svačinka, nebo chutné snídaně s jogurtem.

  A znáte GOJI – kustovnici čínskou? Tato superpotravina je označována také jako plod "dlouhověkosti" nebo "ovoce radosti". Je velmi ceněnou součástí čínské medicíny. Má vysoký obsah vitamínu A. Používá se ve formě odvaru či čaje, kterému dodá specifickou chutˇ. Po vylouhování můžete plody i sníst. Lze ji konzumovat přímo, přidávat do cereálních směsí, kaší, či moučniků. Denní dávkování je 10 – 30g.Země původu je Čína, provincie Ningxia.  

                Vybrali jste si? Tak dobré zdravé ráno !

               

                                                                B. V.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře