Táta Skrblík

20. únor 2017 | 07.26 |

Táta Skrblík

"Kolik lidí, tolik chutí..." to je známá věc. Zvláště pokud jde o lidské vlastnosti. Pro mě je na nejvyšším pomyslném stupínku těch nejhorších vlastností závist a hned za ní v těsném závěsu lakota a chamtivost. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, podívat se na jednotlivé členy vlastní rodiny, své sousedy, nebo sledovat chování kolegů v práci.Víme, proč je nám v jejich přítomnosti dobře, nebo proč se někomu raději vyhýbáme.

    Je to zvláštní, ale nadcházející vánoční svátky ve mně oživily vzpomínku na malou Evičku Málkovou.

   Její táta, náš soused Málek, byl prostě Skrblík s velkým S. Tak například, jednou v zimě zamrzla voda v potrubí na začátku naší ulice a začaly rozmrazovací práce. Rozkopaná vozovka nevěstila nic dobrého a to zneklidnilo paní Málkovou, která tudy procházela s dalšími maminkami s kočárky. "Prosím vás," sklonila se k muži ve výkopu: "Pane, myslíte, že může zmrznout voda v celé ulici?" "To víte, že se to může stát, vždytˇ mrzne a kdo ví, kdy mrazy povolí! Dámy, radil bych vám, abyste si raději doma napustily vodu do vany, odvětil a pokračoval v práci. "Musím to zavolat manželovi," řekla Málková a vytáhla mobil. "Tome, v ulici zamrzla voda a ti chlapi co to opravují nám řekli, atˇsi raději uděláme zásobu vody do vany!"

"No ty ses asi zbláznila!!! Co když tu vodu nakonec budeme muset jen tak vylít?" Křičel na ženu do telefonu manžel. "Jak by voda mohla zamrznout nám, uprostřed ulice?"

Paní Málková rozhodnutí svého muže respektovala a samozřejmě voda v trubkách před jejich domem zmrzla...

   Manželé Málkovi měli dceru Evičku. Když měla holčička jeden rok, dostala k Vánocům růžového plyšového medvídka. "Hele, holka si s tím medvídkem vůbec nehraje," prohlásil Málek ještě během svátků a uložil hračku do krabice ve skříni. "Proč jí to bereš?" Divila se manželka, ale odpovědˇ už předem znala. Moc dobře věděla, že se medvídek zase objeví jako dárek při nějaké příležitosti. Měla pravdu, růžový medvídek seděl pod vánočním stromečkem i následující rok...

   O Vánocích, kdy už Evička oslavila třetí narozeniny rozezněl se v obývacím pokoji zvoneček.

Nedočkavá holčička se rozběhla k zářícímu vánočnímu stromečku a volala: "Míšánku, kde jsi se mi tak dlouho toulal?"

                                                              B.V.

 

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře