Barcelona

24. květen 2017 | 10.12 |

Barcelona, hlavní město španělského Katalánska, láká turisty na unikátní architekturu i odpočinek u pláží.

Barcelona Barcelona

Něco o Barcloně z historického hlediska: Barcelona byla pravděpodobně založena ve 3. st. před K. kartaginským generálem Hamilkarem Barkasem a pojmenována Barcina. V roce 218 před K. obsadili Barcelonu Římané. V této době však neměla takovou důležitost jako jihozápadně ležící Tarragona. Po úpadku Římského císařství převzali vládu nad městem ve 4. st. Vizigóti a v průběhu 8. st. město dobyli Maurové. V témže století Barcelonu obsadil Karel Veliký. Na konci 12. st. se Barcelona stala jedním z hlavních ekonomických a obchodních center Aragonské koruny. V roce 1469 však došlo ke sňatku Ferdinanda II. Aragonského s Isabelou I. Kastilskou, což mělo za následek přenesení politické moci do Madridu. Následný rozvoj obchodu s Amerikou řízený z Madridu a snaha o centralizaci moci vedly k úpadku Barcelony a nespokojenosti jejich obyvatel. To vedlo k válce v letech 1640 - 59, ve které byli Katalánci a jejich francouzští spojenci poraženi. V 19. st. město zažívá rozvoj, do Barcelony se stěhují noví obyvatelé, je založena čtvrť Eixample s rovnými městskými třídami, kam se přesouvá barcelonská střední vrstva. Na přelomu 19. a 20. st. jsou vystavěny nové secesní paláce, začínají práce na nové katedrále a nastává obroda katalánské kultury (literatura, divadlo, výtvarné umění). V roce 1939 je město obsazeno fašisty, což vede k řadě represí, mimo jiné zákazu výuky katalánštiny na školách. Přechod k demokracii nastává až v roce 1975, po smrti F. Franca. Katalánsko získává status autonomního regionu a v roce 1980 je zvolena první katalánská vláda.

Nejvyhledávanější památky: K nejznámějším dílům Gaudího patří chrám Sagrada Familia, symbol města a mistrovské dílo, které dodnes není dokončeno (jeho výstavba stále probíhá, protože je ale financována pouze z darů, práce postupují pomalu). Gaudí dal tomuto objektu od roku 1883 až do své smrti v roce 1926 veškerou svou tvůrčí sílu. Mohutná stavba s osmi vysoko čnějícími věžemi se mezitím stala nejvýraznějším bodem v siluetě Barcelony. Z jeho věží, kam se stoupá po točitých schodech, je nádherný výhled na celé město a jeho okolí. V centru města jsou další Gaudího známé stavby, dům Milà (Casa Milà), dům Batlló (casa Batlló) a Park Güell.

Barcelona je městem, kde si každý přijde na to své. Mimo památek zde máte také možnost si užít sluníčka a moře ne tak v úplně klasickém letním letoviskem.  Pravou  královnou atmosféry je však ulice La Rambla, která je úplným centrem všeho dění.  Barcelonská promenáda je 1,4 km dlouhá a plná turistů. Také zde narazíte na pouliční umělce – od muzikantů, přes herce, až po malíře. Ulice končí až v přístavu a na její konci spatříte Mirador de Colom aneb Kolumbův sloup. Rambra je obklopená z jedné strany Gotickou čtvrtí a z druhé čtvrtí, kterou stojí za to projít, avšak v žádném případě večer, počitá se za jednu z nejnebezpečnějších míst proturisty.

Barcelona Barcelona

 Barcelona mě opravdu uchvátila, obzvláště ulice La Lambra jako živoucí tepna města. Zde jsem se poprvé v životě setkala s fantastickými živými sochami, příjemné posezení ve venkvních kavárníčkách přináší spoustu zábavy různí pouliční profesionální kejklíři,kouzelníci, zpěváci či tanečníci... Barcelona je překrásné město se spoustou tržnic s nepřekonatelnou atmosférou, kde rybami počínaje seženete vše čerstvé k přípravě výborné kuchyně.

Památník Kryštova Kolumba na mě velmi silně zapůsobil stejně, jako všudypřítomní zelení papoušci volně poletující a posedávající v parcích...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře