Chodíte na houby?

26. květen 2017 | 16.44 |

Nejzdravější houby v mechu a jehličí nehledejte

Z nepříliš sbíraných, jinak ale velmi hojných hub za každého období, které sice rostou ze země, ale často na okrajích lesa, na rumištích nebo v trávě, je korektní zmínit také pýchavky, z nichž například pýchavka obecná(Lycoperdon perlatum) také obsahuje látky působící jako prevence proti rakovině. Výhodou pýchavek je, že nikdy nejsou červivé – jsou buď bílé a tvrdé, nebo zažloutlé, měkké a v takovém případě nejedlé. Navíc mají velmi příjemné houbové aroma.

Z uvedeného přehledu je zřejmé, že houby s nejvíce pozitivními účinky pro náš organismus vlastně v našich lesích pořádně nenajdeme, a když, tak ne klasicky sedící v mechu či skryté pod listím. Na druhou stranu, i "klasické" jedlé houby jako celek jsou pro člověka přínosné. Není snad proto třeba rozvíjet již mnohokrát opakované pozitivní účinky v nich obsažených minerálů, vlákniny, fosforu, vitamínů skupiny B a hlavně nedostatkový vitamín D, nebo fakt, že houby jsou svým nízkým obsahem kalorií a horší stravitelností optimální pro lidi držící diety.

Vyzkoušejte neobvyklé recepty z hub. Tentokrát ne k zaplnění žaludku, ale pro léčivé účinky pýchavky obrovské.

Pýchavka obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, sodík, fosfor.

Výtažek z této houby pomáhá při žaludečních potížích, chronickém zánětu trávicího ústrojí, chudokrevnosti, kožních nemocech, alergiích, zánětu močového měchýře.

Svojí moučnou konzistencí se často používá k vysušování hnisavých a mokvavých ran. Víte, že pýchavka je přírodní afrodiziakum?

Pýchavkové léčivé recepty

Pýchavkové tonikum

  • Potřebujeme: 3 lžíce vatovce, 3 dl kvalitního jablečného octu
  • Postup: Pýchavku nasekáme najemno a zalijeme octem, vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do sklenice, uschováme v lednici a užíváme 1× denně čajovou lžičku tonika do sklenice vody po dobu 20 dní.

Pýchavkové kapky

  • Potřebujeme: 3 lžíce pýchavky, 3 dl 60% lihu či kvalitního destilátu
  • Postup: Pýchavku nasekáme najemno, zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na klidném místě louhovat, denně protřepáváme. Poté přecedíme a po 3 týdny užíváme 2× denně 25 kapek do sklenice vody.

Obklady z pýchavky na rány, vředy a kožní neduhy

  • Obklad si připravíme tak, že čerstvou houbu rozsekáme paličkou na maso a vzniklou směs nasypeme na utěrku, přiložíme na postižené místo, zavážeme a necháme 1 hodinu působit.

Pýchavka     Pýchavka

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře