Kam zmizelkapr Pepík?

20. únor 2017 | 07.27 |

Kam zmizel kapr Pepík?

S nadcházejícím vánočním časem se objevují na náměstích a u nákupních center kádě plné kaprů. Vždytˇryba má na štědrovečerním stole v Čechách dlouholetou tradici. Moc dobře znám obrázek zmrzlých prodejců živých kaprů, jak trpělivě podběrákem loví právě toho "vašeho" kapříka.

Kapr se stává tradiční vánoční atrakcí. Děti rády sledují kapříka, jak vesele dovádí a užívá si života v čisté vodě ve vaně. Málokteré dítko se dokáže smířit se skutečností, že by měl skončit na vánočním stole. A co chudák takový kapr, který netuší, co jej vlastně čeká. Zvláště když jej pojmenujeme Pepík, hladíme ho po hlavě a brzy se stane našim mazlíčkem. Ani v naší rodině jsme se neobešli bez cákajícího kapra ve vaně ve společnosti věčně zmáchaného, ale nadšeného našeho syna. "Koukejte na Pepíka, ten rychle plave! A jak se na mě kouká, má radost, když tak vesele plave, že jo?" Pokřikoval na nás Míša, abychom si jeho radost z mokrého kamaráda taky užili. Čím víc se radoval, tím větší výčitky svědomí nás provázely při představě, jaký osud jsme Pepíkovi připravili. "Hele, já už na to nemám nervy," prohlásil jednou manžel a pokračoval: "Letos je to už naposled, kdy musím toho šupináče zbavit života! Příští rok si kapra prostě necháme rovnou kuchnout a já budu mít svatej klid!" Souhlasně jsem přikývla. Taky jsem už byla z věčného lhaní vlastnímu dítěti, kam zmizel Pepík, unavená....

  " Mami, kdypak si přijedou pro Pepíka?" ptal se Míša vždycky druhý den večer, kdy nám ryba plavala ve vaně. "Jak se u nás pořádně vykoupe v čisté vodě," šidila jsem ho.

Sotva kluk usnul, odešel manžel do koupelny s paličkou na maso....

    Na štědrý den jsem syna budila se slovy: "Vstávej, Míšo, Pepíka si odvezli v noci a tedˇuž si zase plave v Labi se svými kamarády!" Ano, zvolili jsme milosrdnou lež, kterou odhalil náš syn až za pár let.

" Milí rodiče,"vaši vymyšlenou historku s naším Pepíkem překonali Kubovi rodiče," řekl nám po mnoha letech Míša a pokračoval. "Když byl Kuba malej, dobře věděl, že kapr skončí na štědrovečerním stole. Jeho táta si vždycky nechal kapří hlavu, večer se teple celá rodina oblékla a odešli i s tím, co z ryby zůstalo na most k Labi. U řeky Kuba vytáhl rybí hlavu ze sáčku a vhodil ji do vody. "Vidíš, Kubíčku, tedˇ Pepíkovi zase tělíčko doroste a příští Vánoce bude zase u nás...."

  

                                                         B.V.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře