Vrch Homole

15. červen 2017 | 07.28 |

 Vyzkoušejte Homole a jejích 153 kamenných schodů

Vrch Homole, který už z dálky poznáte díky jeho typickému tvaru.

Nachází se co by kamenem dohodil od hradu Potštejn, který je turisticky o dost více navštěvovaným místem než Homole. A to je právě škoda. A co je na vrchu Homole tak zajímavého?

Mezi lety 1692-1696 tu nechala hraběnka Terezie Eleonora Ugarte postavit poutní areál s barokním kostelem Panny Marie Bolestné. Původně na tomto místě podle pověsti stával hrad, který dobyl Karel IV. při bojovém tažení proti Mikulášovi z Potštejna. Hraběnka v době rekatolizace obyvatelstva postavila toto svaté místo, aby obyvatelstvo přivedla zpět k víře. Místo pro výstavbu kostela se nachází uprostřed kříže vytvořeného průsečíkem přímek z města Rychnova nad Kněžnou do Chocně a z Kostelce nad Orlicí do Ústí nad Orlicí. Co je ale na celém místě přímo magicky působící, je hlavně neuvěřitelné schodiště. Svaté schody (neboli Scala sancta) tvoří celkem 153 kamenných schodů, které jsou přizpůsobeny kompozici mariánské modlitby. Na každém schodu se věřící modlili Zdrávas Maria a na odpočívadle, kterých je celkem 16, Otčenáš. To vše na kolenou. Když si tuto skutečnost uvědomíte, zatají se vám při pohledu na schody dech.

Další zajímavostí tohoto místa je průčelí kostela, které je otočené k severu, což je pro kostel velice netypické. Sochařská výzdoba, která působí jako živá, se datuje do druhé poloviny 18.st. Sochy svatých na schodech najdete vždy ve dvojicích a pocházejí z dílny litomyšlských sochařů. Na konci schodiště před kostelem jsou dvě malé kaple z roku 1703. Za kostelem nalezneme ještě další sousoší, tentokrát klečící sousoší sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava.

I přes to, že hraběnka Terezie Eleonora Ugarte nechala na vrcholu Homole postavit první českou školu v tomto kraji, povídá se pověst, že práce na schodišti byla příliš namáhavá. Tak namáhavá, že lidé pracující zde pod dohledem, hraběnku za její přísnost a složitost celé práce proklínali.  Podle pověsti je vidět na schodech černý kočár tažený čertem, ve kterém musí hraběnka po těchto schodech jezdit, dokud její duše nedojde pokoje.

Vrch Homole se vyplatí navštívit, ať už jste obdivovatel architektury, sochařského umění, navštěvujete poutní místa, a nebo máte rádi místa se silným geniem loci, kterého toto místo stoprocentně má.

Vrch Homole  Vrch Homole

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře