Hrad Křivoklát

14. září 2017 | 11.24 |

 Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů. Jeho počátky sahají až do 12. století.

Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý, velkolepý královský hrad, na kterém již v dětství a opakovaně také v dospělosti pobýval Karel IV.. Hrad byl výrazně přestavěn Václavem IV.  Později byl hrad velkoryse dobudován Vladislavem Jagellonským.

Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem. V době husitských válek zde byly uloženy korunovační klenoty. Stal se obávaným vězením a jeho význam prudce poklesl. Romantismus 19. století a zejména majitelé hradu Fürstenberkové, kteří hrad drželi až do roku 1929, přivedli hrad k záchraně jeho restaurováním. Poslední majitel Max Egon II. prodal toho roku hrad i s panstvím Československé republice.

Nádherná hradní kaple, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, knihovna obsahující na 52 tisíc svazků, bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, monumentální velká věž s loveckými sbírkami a výhledem do okolí, příjemná procházka po hradbách, věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem, hejtmanství s příležitostnými výstavami, to vše a ještě mnohem více je hrad Křivoklát, národní kulturní památka.

Na coi se můžete těšit?

Říjen 2016
30. 9. – 1.10. Křivoklání
28. 10. Pocta tradicím první republiky
            Dobově laděný program se slavnostním aktem

Listopad 2017
11. – 12. 11. Svatomartinský košt
             Sv. Martin přiveze první mladé víno (ochutnávka vín, cimbálová muzika,
                   svatomartinská husa, doprovodný program pro děti)

                                                   Křivoklát

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře