Bydlíme v satelitním městečku

23. únor 2017 | 08.11 |
› 

bydlení

BYDLÍME V SATELITNÍM MĚSTEČKU

Satelitní městečka - jaké jsou jejich výhody či nevýhody? 

Každý člověk v životě dospěje do situace, kdy přemýšlí o ideálním bydlení pro sebe, nebo pro svoji rodinu. Je třeba zvážit všechny alternativy atˇuž kladné nebo záporné, které bydlení v satelitu nabízí. Stejnou otázku jsme s manželem řešili před několika lety.

Rozhodli jsme se, že vyměníme dlouholeté bydlení v panelovém domě za řadový domek v novém satelitním městečku. Co hrálo důležitou roli, abychom se rozhodli pro takovou zásadní životní změnu? Aspektů bylo hned několik: Prvním důvodem byla touha po zdravějším prostředí a vyměnit život ve stále frekventovanějším centru města za klidné prostředí uprostřed přírody, obklopeni  vlastnoručně vysázenou zelení. Lákala nás  i touha, chodit po anglicky střiženém trávníku bez psích exkrementů, příjemná byla představa vlastního bazénu.    Lokalita v satelitním městečku nám rovněž vyhovovala dostupností do krajského města i občanskou vybaveností, počínaje zdravotním střediskem, mateřskou a základní školou. Kontakt s městem jsme doposud nepřerušili.Stále nakupujeme ve stejných v obchodních centrech, nemuseli jsme ani změnit lékaře.

Pozitivní je, že člověk žije mezi podobnou sociální skupinou s podobnými problémy a starostmi. Není zde všudypřítomná kriminalita, jako ve větších městech. Děti mají mnohem blíže k přírodě a mohou si hrát na čerstvém vzduchu.

Negativní stránkou života v satelitním městečku může být pro některé jedince absence kulturního zázemí, na které jsou lidé z města zvyklí a považují kulturu za nezbytnou součást svého životního stylu. V návaznosti na tuto skutečnost nelze opomenout důležitou roli zcela nepostradatelného dopravního prostředku - osobního automobilu. Bydlení v satelitu stranou od města se bez čtyřkolového pomocníka nelze obejít. Ideální jsou dvě rodinná vozidla, aby byl zde život pohodlnější. Bydlení v satelitu přináší i nečekané problémy. Projevuje se zde nepříjemná zkušenost našich předků z venkova, že si zde lidé "vidí až do talíře"...Někteří rodiče se nechtějí smířit se skutečností, že jejich dítě bude od mateřské školy až do ukončení základní školy ve stejném kolektivu dětí ze sousedství. Považují to za určitý handicap, který se může v budoucnu projevit v kontaktu s cizími lidmi v novém prostředí, budou nejistí, bude jim chybět zdravé sebevědomí, umět se prosadit.

Takovými aspekty se řídí většina občanů při výběru místa, kde chtějí žít.

Bydlení v satelitním městečku je dobrá volba – pokud si srovnáme priority.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře