Znáte poradnu, která zná odpověď na každou otázku? Zapamatujte si www.poradte.cz Určitě se vám bude hodit.
Správná ušní hygiena

Správná ušní hygiena

12. říjen 2017 | 14.26 |

 Zdravé sluchové ústrojí má samočistící schopnost. Drobné chloupky svým pohybem dostávají veškeré nečistoty ze zvukovodů směrem ven do ušních boltců. Přebytečný maz, částečky kůže a ostatní nečistoty se tak samy dostanou do prostoru, kde je lze již velmi snadno setřít např. vlhčeným tampónkem či kapesníčkem.

Lidé přesto mají tendence tomuto procesu pomáhat a v touze po naprosto dokonale čistých uších strkají do svých zvukovodů kosmetické tyčinky. I když tak činí s naprostou citlivostí a jemností, svým uším velmi škodí. Ušní maz sám o sobě totiž není nečistota, naopak má na zvukovodu svou funkci - zabraňuje bakteriím a choroboplodným zárodkům vniknout do organismu. Pokud jej budete pravidelně ze svých uší odstraňovat, narušíte tuto ochrannou bariéru, a nejen zvukovod bude náchylnější k infekcím.

Někdy navíc může docházet k tomu, že maz kosmetickými tyčinkami neodstraníte, ale naopak ho zatlačíte ještě hlouběji do míst, kde se zvukovod zužuje a odkud se sám o sobě nemusí dostat. Může tak docházet utvoření tzv. ušní zátky a objevit se potíže jako hučení v uších, nevyrovnaný tlak ve zvukovodech či záněty.  V takových okamžicích se již neobejdete bez odborné pomoci v ambulanci ORL.

Jakkoli jsou uši citlivé, nemusíte se naopak bát, pokud vám do nich při plavání nebo sprchování zateče voda – většinou samovolně vyteče bez jakýchkoli následků. Nebezpečné je vniknutí vody znečištěné bakteriemi nebo plísněmi při koupání v přírodě, a to jak ve sladké, tak slané vodě,ak totiž hrozí záněty zvukovodu, které jsou velmi bolestivé a téměř vždy donutí pacienta vyhledat lékařskou pomoc.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře