Baltické moře

19. únor 2017 | 13.29 |

Autem po pobřeží Baltického moře

Německé pobřeží bývalo častým a oblíbeným cílem  nejen našich rodinných dovolených. Pro většinu lidí, které znám je Balt příliš studený, ale opak je pravdou. Kouzelné  divoké pláže s bílým jemným pískem a nekonečné procházky  po břehu Baltického moře mě fascinovaly k napsání článků o Baltu.

   Začínáme na Rujáně na největším a nejrozmanitějším ostrově Německa. Vyrazit na ostrov po impozantním mostě má smysl od jara až do podzimu. Osloví vás úžasné křídové útesy, dlouhé písečné pláže i kopcovité vnitrozemí. Rujána, původně Rána, německy Rugen, leží na severovýchodním okraji spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Ostrov má rozlohu 935 kilometrů čtverečních i s přilehlými ostrovy a dosahuje maximální nadmořské výšky 161m. Na Rujáně žije 73 000 obyvatel. Je rájem pro cyklisty, protože celý ostrov je doslova protkán cyklostezkami, které snad kopírují každou silnici. Nečekají vás žádné stoupáky jen rovinka. Pláže s jemným pískem jsou odděleny od silnice pásem borových lesů, neotravují vás žádní prodejci brýlí, ani různí nahaněči s nabídkou výletů, jak známe z Itálie, nebo Chorvatska. Každý, kdo přijede na Rujánu, by měl určitě vyzkoušet plážový koš. Chrání před větrem a díky možnosti úpravy polohy je velmi pohodlný, nechybí podnožky ani stojánek na pití a  krásně se v něm opaluje.

    I po gastronomické stránce je Rujána zážitek, což ocení především milovníci ryb, mezi které petřím i já. Stačí jen po ránu zavítat do přístavu, kde v krámku prodávají čerstvé nebo uzené ryby.

   Severní mys Arkona bude naší první zastávkou na Rujáně. Je 45metrů vysoký a leži jen pár metrů od národního parku Jasmund. Mys je pojmenován po chrámu podle slovanského Svantovíta . Do té doby fungovala Arkona jako mocenské a náboženské  centrum polabského kmene Ránů.  Musíte do městečka Pultargen, které je napůl skanzenem. Pro auta je uzavřené a po asfaltovém chodníku vždy plném výletníků se dostanete až na vyhlídku. Za příznivého počasí zahlédnete švédské pobřeží. Na mysu Arkona jsou pro turisty velkou zajímavostí a lákadlem dva majáky, dva komplexy vojenských bunkrů a několik zařízení pro návštěvníky.

    Celá východní půlka ostrova je plná borovicových lesů, ve kterých zahlédneme vykukující vilku nebo zámeček. Asi nejkrásnějším městečkem na Rujáně, podle mě, je městečko Binz – bohaté, elegantní, vyšňořené lázně. Zde na vlastní oči uvidíte, že Rujána je i destinací zámožných německých penzistů.

    Na pobřeží Baltu se žije pomalu a volně a v takovém tempu se pohybují i běžci na plážích a na promenádách .

    Moje milované, Čechy neobjevené Baltské moře – exotika kousek od domova.....

                                           B.V.364610

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře