Dětské lži

19. únor 2017 | 14.02 |

Já to nebyl

První lži se projeví z obavy z potrestání – dítě shodí vázu, svede to na kočku, roztrhaný časopis svede na sestru – podobných lží jste slyšeli spoustu. Dítě lže i když jej chytíte přímo u činu a je schopné lhát i do očí. Podle psychologů tomu samo na chvíli uvěří.

Smyšlenka

Dětský svět fantazie a reality se u malých dětí často prolíná. V tomto okamžiku vzniká smyšlenka, kdy dítě do reality připlete děj knížky, část cizího rozhovoru – něco co ho zaujme, nebo pobaví. Smyšlenou historkou si chce dítě v mateřské škole zajistit i pozornost a zlepšit své sociální postavení ve skupině. Není vyjímka, kdy má dítě imaginárního kamaráda, o kterém tvrdí, že s ním snídá, jezdí na koni...

   Děti předškolního věku s vyšším IQ lžou častěji, což podle názorů odborníků tenhle druh lhaní nemusí rodiče zneklidňovat.

Přehánění

Takovou lež používají děti staršího věku, kdy chtějí své okolí zaujmout, zvýšit si sebevědomí a zlepšit svůj obraz v očích spolužáků. Tvrdí, že zná známé osobnosti, fotbalisty, že jsou rodiče bohatí...Pokud dítě lže o majetkových poměrech rodiny, měli by situaci řešit. Zjistit, proč chce dítě na sebe upozornit, vysvětlit mu životní  hodnoty a význam peněz.

Co chceš slyšet

Typická lež, kdy se dítě chce zalíbit rodičům, nebo jiné autoritě. Podle psychologů jsou děti vedeny k poslušnosti a chtějí s dospělými vycházet. Příkladem je přiznání něčeho, co dítě vůbec neudělalo. Usuzuje, že rodičům přiznáním dělá radost.

Volání o pomoc

Pokud dojde ke skokovému nárůstu lží u dítěte, může jít o signál rodinných problémů. Někdy jde lež ruku v ruce s vandalismem a krádežemi. Rodiče by měli mít zájem o zjištění příčiny, protože může jít o skryté volání o pomoc.

Při hodnocení malých lhářů bychom měli být opatrní. Lež je mimo jiné i sdělení, že situace je pro dítě těžká a nezvládnutelná!

                                      

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře