Mobily ve škole?

27. únor 2017 | 12.31 |

Mobily ve škole? Ano či ne?

Platí pravidla pro žáky i učitele?Lze telefon zabavit?

Mobilní telefony ve školách ano nebo ne? Tato otázka rozděluje rodiče i některé učitele.

Podle odborníků žákymobilní telefony rozptylují při výuce a nemají ve škole co dělat. V neposlední řadě mohou být i nástrojem tzv. kyberšikany, jak ukázaly některé případy umístěné i na internetu.

Tímto tématem se zabývají i na ministerstvu školství, které vydalo metodický pokyn, kterým upravuje nošení mobilních telefonů a tabletů do škol. Školy mají možnost zakotvit používání mobilních telefonů do školního řádu. Podmínky, za jakých může žák ve škole mobilní telefon používat, určuje škola.

Na některých školách musí žáci při vstupu do školy svůj mobilní telefon vypnout a nechat ho vypnutý po celou výuku včetně přestávek. Jinde odkládají děti telefony před výukou na určité bezpečné místo, za které zodpovídá učitelka.

Zabavit mobilní telefon žákovi učitel nesmí. Je to jeho majetek a dopustil by se přestupku. Může však žáka vyzvat, aby telefon odložil na stůl vyučujícího tak, aby na něj viděl po celou dobu a po skončení vyučování si jej žák zase vezme.

Učitelé mají právo omezit používání telefonu během vyučování, vždyť principem výuky je umožnit dětem vzdělávání a používáním mobilního telefonu nemohou rušit ostatní spolužáky.

Řečeno slovy právníka:Nošení mobilního telefonu zahrnuje také cestu do školy a ze školy, aby dítě bylo ve spojení se svými rodiči. To je jeden z hlavních důvodů, proč škola nemůže zcela zakázat žákům nosit u sebe mobilní telefon.

Máte zkušenosti s mobilními telefony ve školách? Napište své zkušenosti do komentáře.


Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Mobily ve škole? tlapka 28. 02. 2017 - 18:35
RE(2x): Mobily ve škole? tipynakazdyden 28. 02. 2017 - 18:43