Chia semínka

1. březen 2017 | 07.49 |

 Chia semínka

V posledních letech se v rámci zdravé výživy dostávají do popředí zájmu semínka chia. Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské (salvia hispanica).

Původně pocházejí z Latinské a Střední Ameriky a v minulosti patřila k hlavním potravinám Aztéků. Tito obyvatelé vynikali výbornou fyzickou kondicí a zdravím. Na tom se podstatným způsobem podílela i semínka chia. Společně s fazolemi, kukuřicí a amarantem (laskavec) patřila mezi základní kamenyaztéckého jídelníčku. Semínka Chia byla důležitá i tím, že se používala, kolem roku 900 př. n. l. jako platidlo v oblasti dnešního Mexika.chiafron-799464_1280

A jak semínka chia chutnají? Nemají žádnou specifickou chuť, nejsou hořká, sladká ani slaná... proto jsou velmi oblíbeným doplňkem stravy.

Co chia semínka obsahují? Až 3x více železanež je ve špenátu, 2x více draslíku než je v banánech a 5x více vápníku než najdeme v mléce. Jsou velmi bohatá na proteiny a obsahují 9x více rostlinné Omega 3 než sója.

Jaký mají vliv na lidské tělo? Tím, že semínka obsahují různé druhy živin a důležitých látek, prospívají našemu tělu v mnoha směrech. Jejich konzumace přispívá k vnitřní hydrataci těla a tím pomáhají zvládnout náročné fyzické a psychické aktivity. Semínka chia neobsahují lepek, proto je jejich konzumace vhodná pro všechny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře