Sportování našich dětí

3. březen 2017 | 17.46 |

Sportování dětí: Netlačte na pilu

Chcete, aby váš potomek sportoval a oblíbil si odvětví, které zbožňujete? Dejte pozor, aby mu zájem o sport nezhořkl zbytečným nátlakem. Děti se do sportu nemají nutit!

Čeští rodiče jsou často sportováním svých dětí až posedlí! Současná doba je bohužel typická dvěma špatnými směry v pohybu dětí:Specializací a tlakem na výkon.

Někdy jednostrannému sportu nahrávají i základní školy zaměřené na konkrétní sport. Obojí nutí dítě od malička přemýšlet nad svými výkony, úspěchy, či neúspěchy. Vytrácí se přirozená chuť radovat se z pohybu a až příliš brzy může docházet k "vyhoření", sport  je prostě přestane bavit.

Děti nejsou připraveny na jednostrannou zátěž, jejich svalový i kosterní systém se stále vyvíjí. Dlouhodobá zátěž jim v budoucnu může vyvolat zbytečné zdravotní obtíže. Všeobecná sportovní průprava, která probíhá v mateřských školách, některých školních družinách a sportovních klubech, děti komplexně připraví po zvládání sportovních disciplín a přitom je nepřestane bavit.

Radost z pohybu by měly mít děti na školách i v rámci tělesné výchovy. Neměly by chybět kvalitní a zábavné rozcvičky, honičky a pohybové hry, cvičení na žíněnkách a dalším sportovním nářadí. Děti milují míčové hry, mají tak možnost se realizovat při výběru vhodných sportovních kroužků, které základní školy nabízejí.

Podle odborníků by sportovní průprava měla probíhat optimálně do deseti let věku dítěte. To vše bez srovnávání výkonu s vrstevníky, budování ikonických vzorů a bez tlaku na podávání vrcholových výkonů!

Hlavní zásady správného cvičení dětí

  • vyváženost sportovních aktivit
  • nepřetěžování vybraných svalových skupin
  • respekt k rozdílnému tempu růstu a dovednostem dětí
  • postupné učení a zdokonalování v pohybových aktivitách
  • hravost – cvičení by mělo děti především bavit

Takto vedené děti se mnohem rychleji učí, dělají větší pokroky a sport provozují s opravdovým zájmem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře